Intuicyjnie wyczuwamy, że bycie sobą jest najlepszą dla nas postawą. Zresztą wzywają do niej niemalże wszystkie poradniki z zakresu rozwoju osobistego. Tylko która to z moich postaw jest tą moją, a która nie ? Kiedy jestem sobą, a kiedy kimś innym ? Moim zdaniem większość ludzi nie jest w stanie odpowiedzieć na te pytania. WśródRead More…
Ci, którzy dobrze pamiętają miniony system – „jedynie słuszny”, kiedy to władza centralna wiedziała, co dla nas jest najlepsze, postrzegają wybory samorządowe, jako właściwą drogę do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jednak, aby wspólnie decydować o naszych „małych ojczyznach”, potrzebna jest zgodność i to nie w zakresie celów, gdyż te praktycznie na tym poziomie nie podlegają dyskusji.Read More…
Odwiedziły mnie panie należące do Świadków Jehowy. Długo rozmawialiśmy. Cenię sobie takie rozmowy, gdyż dzięki nim mam możliwość lepszego zrozumienia innych, ich przekonań i idei pod którymi się podpisują. Panie mówiły o tym, że w Biblii zawarta jest cała prawda o życiu, o tym że są w niej zawarte wskazówki praktycznie na wszystkie sytuacje życiowe.Read More…
Piszę „chyba”, aby zachować pewien margines niepewności, który wynika wprost z mojej pokory. Mam poczucie uczestniczenia w procesie odkrywania człowieka. Wraz z tym procesem pojawia się u mnie większe zrozumienie innych bez względu na ich motywacje, postawę i zachowanie. I nie wynika to z faktu, iż akceptuję na przykład destrukcyjne postawy będące efektem takich uczućRead More…
Jak twierdzi Erich Fromm prawdziwą wolność człowieka nie tworzy tylko wolność zewnętrzna, ale również ta wewnętrzna manifestująca się na poziomie naszej świadomości poczuciem bezpieczeństwa. Dziś obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, a jednak wielu z nas tego nie czuje, a wręcz mówi o poważnych zagrożeniach. To co mówił Fromm , w pełni potwierdza współczesna nauka (neuronauki, psychologia) : brakRead More…
Praktycznie wszyscy znamy te ważne dla naszego życia i funkcjonowania organy takie jak serce, nerki, wątroba, mózg. Z pewnym przybliżeniem potrafimy określić zadania jakie realizują. Mamy świadomość, że bez nich życie jest niemożliwe. Jednocześnie większość z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego , że jest taki „organ”, który odpowiada za przeżywane przez nasRead More…
Jak to się dzieje, że jedni niemalże w panice uciekają, przed myślą o śmierci, a inni patrzą na nią wręcz przyjaźnie ? Znanych jest wiele historii ludzi, którzy umierając, pocieszali tych, którzy nad nimi płakali. Gdzie tkwi przyczyna, tak innej reakcji na śmierć ? Myślę, że jedną z zasadniczych przyczyn jest to, jak postrzegamy sensRead More…