Co to są markery?
António Rosa Damásio, profesor Uniwersytetu Południowej Kalifornii, zmiany, jakie wywołują emocje, nazwał markerami somatycznymi. To odczuwalne i możliwe do zaobserwowania wskaźniki naszych emocji. Pojęcie markerów występuje również w medycynie. Tu pozwalają one nie tylko na ocenę stopnia zaawansowania klinicznego chorób nowotworowych, ale również na monitorowanie przebiegu procesu chorobowego i skuteczności leczenia onkologicznego.
Skutki nadaktywnego ego
Nadaktywne ego utrudnia budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi, potrafi odebrać możliwość odczuwania szczęścia, potrafi również znacznie ograniczyć efektywność podejmowanych działań. Stanowisko to można odnaleźć nie tylko w myślach wschodu, w tezach głoszonych przez psychologów, ale również w doktrynie Kościoła Katolickiego. Pierwszym krokiem do ograniczenia wpływu ego na nasze życie jest świadomość tego, czym się ono przejawia. Pomocna w tym jest znajomość markerów (wskaźników) ego.
Przejawy nadaktywności ego, czyli markery ego
Nadaktywne ego przejawia się wyjątkowo silnymi potrzebami, które są jego wyznacznikami (markerami) i które łatwo zaobserwować. Monitorowanie tych potrzeb przez pryzmat siły ich oddziaływania na nasze zachowanie i postawę to ważny element procesu dezaktywacji ego. Kiedy obnażamy (uświadamiamy sobie) nasze potrzeby – ego słabnie. To zjawisko jest dobrze znane w psychologii.
Obserwuj codziennie wskaźniki ego poprzez zadawanie sobie następujących pytań:
- Jak bardzo demonstruję własne kompetencje – postawę „wszystko wiem, na wszystkim się znam? (Jak silne jest we mnie przekonanie, iż niewiele jest tematów, na których się nie znam?)
- Jak silna jest moja potrzeba posiadania racji? (Jak silny jest we mnie opór przed przyznaniem komuś racji?)
- Jak silna jest moja potrzeba uznania? (Czy szukam okazji, aby zademonstrować moje osiągnięcia?)
- Jak silna jest moja potrzeba bliskości? (Jak ważne są dla mnie gesty i słowa akceptacji oraz miłości ze strony bliskich?)
- Jak silny jest mój mechanizm porównywania się? (Jak reaguję na innych, kiedy dostrzegam ich osiągnięcia w zakresie dóbr materialnych, wysokich kompetencji, sukcesów zawodowych?)
- Jak silna jest moja potrzeba oceniania innych? (Jak dużo jest w moich wypowiedziach ocen innych ludzi?)
Nie oceniaj, tylko obserwuj. Motywuj się myślą, że wyzwalasz się spod wpływu destrukcyjnego ego, co oznacza, że jesteś na drodze do wolności i szczęścia.