Bez świadomości nie odczujesz miłości

Okazuje się, że u niektórych ludzi, mimo tego, że pragną relacji partnerskich opartych na miłości, działa jakiś dziwny mechanizm, który nie dopuszcza do realizacji ich marzeń. Nawet wtedy, kiedy ich fizyczność można ocenić jako atrakcyjną, a ich intelektowi oraz umiejętnościom interpersonalnym trudno cokolwiek zarzucić, uaktywniają się jakieś dziwne siły sprawcze uniemożliwiające miłosną bliskość. Często mają za sobą liczne znajomości, ale według ich oceny żadna z nich nie była tą właściwą.  Niekiedy nawet  wieloletni wysiłek  na rzecz zawarcia wymarzonej znajomości nie przynosi rezultatów, wywołując jedynie frustrację, żal i smutek.

Bohater filmu „Buntownik z wyboru”, chłopak ulicy, Will Hunting nie stronił od zawierania znajomości z kobietami. Wszedł nawet w bliskie relacje z dziewczyną mieszkającą w pobliskim akademiku. Korzystał z każdej  okazji, aby z nią być. Mając wyjątkowe zdolności matematyczne pomagał jej w nauce, co jeszcze bardziej wzmacniało ich relacje. Kiedy ona wyznała mu swoją miłość i zaproponowała, aby byli już zawsze razem, on odmówił i zerwał znajomość.

Nie tak dawno jedna z moich klientek wyznała, że pojawiają się w niej dwie różne myśli i związane z nimi uczucia. Jedna uzasadniająca, że nie powinna kontynuować znajomości ze swoim chłopakiem, a druga przepełniona smutkiem i żalem, że może go stracić. To z powodu tych dwóch sprzecznych ze sobą stanów jej umysłu potrzebowała wsparcia. Poza tym, że były one dolegliwe, nie pozwalały podjąć konkretnej decyzji.

Jaki mechanizm sprawił, że Will Hunting odrzucił miłość dziewczyny, która wyraźnie robiła na nim wrażenie i z którą chętnie spędzał czas? Co u mojej klientki wywołało myśl o potrzebie rozstania z chłopakiem,  mimo że jednocześnie  chciała z nim być?

Współczesne badania mózgu jednoznacznie potwierdziły, że w relacjach partnerskich, kiedy pojawia się stan powszechnie nazywany miłością, aktywizują się trzy neuronalne struktury mózgu. Jedna odpowiedzialna jest za pożądanie, druga – za przywiązanie (potrzebę bliskości), a trzecia – za bezwarunkową miłość. Daniel Goleman w swojej książce „Inteligencja społeczna” twierdzi, że „każdą z nich zawiaduje odmienny zespół mózgowych związków chemicznych i hormonów.” To dlatego, kiedy jesteśmy w związku, czujemy jednocześnie pożądanie oraz potrzebę bliskości i czułości. I to one głównie wiążą nas z bliską nam osobą. Co prawda każdy wyposażony jest w  trzecią neuronalną strukturę mózgu, odpowiedzialną za miłość bezwarunkową, ale w praktyce nie zawsze jest ona w pełni aktywna. Dlaczego tak się dzieje, to temat na inny artykuł. J  

Poza wyżej wymienionymi strukturami aktywizującymi się w relacjach partnerskich,  każdy człowiek posiada  również  neuronalną strukturę odpowiedzialną za reakcje na zagrożenia. To zupełnie inny układ neuronów, który jest mózgową reprezentacją mechanizmu reakcji obronnych. To on od zawsze monitorował otoczenie człowieka i poza jego świadomością oraz wolą wyzwalał odpowiednie reakcje obronne („walki” albo „ucieczki”). Dawniej mechanizm ten chronił głównie przed dzikimi bestiami. Dziś, poza śledzeniem naszego bezpieczeństwa w sferze egzystencji, koncentruje się głównie na jakości relacji z innymi. Za bezpieczne uznaje te, w których jest dużo życzliwości, zrozumienia i akceptacji, a za niebezpieczne te, w których jest krytyka, złość i agresja. W przypadku niektórych osób stanem zagrożenia jest nawet tylko brak uwagi ze strony innych.

Ogromną wadą tego mechanizmu jest to, że oceniając  rzeczywistość nie „widzi” jej takiej, jaką ona jest, ale bazuje głównie na swoich minionych doświadczeniach. To one są dla niego podstawą do oceny tego, co jest dziś. Kiedy w jego pamięci jest brak życzliwości, niechęć czy złość, to jego dzisiejsza reakcja będzie podyktowana przede wszystkim tymi wspomnieniami.  

Psychologowie ewolucyjni mówią jednoznacznie: mechanizm reakcji obronnych nie jest dostosowany do dzisiejszych czasów. Taka forma działania była przydatna dawniej, kiedy trzeba było zapamiętać, że akurat  ta dzika bestia zagraża naszemu życiu. Żeby w przypadku jej powtórnego spotkania, już bez zastanawiania się, automatycznie, ciało było gotowe do ucieczki. To dzięki takim reakcjom oraz dzięki popędowi seksualnemu gatunek ludzki przetrwał do dziś.

Z historii bohatera „Buntownika z wyboru” wynikało, że w jego dzieciństwie nie tylko brakowało miłości, ale także doznał wiele przykrości od swoich bliskich. Jego mechanizm reakcji obronnych dobrze zapamiętał, czym grożą bliskie relacje. To dlatego, działając poza jego świadomością, wyzwolił reakcję ucieczki w odpowiedzi na miłość dziewczyny.  Ponadto Will Hunting w wyniku przykrych doświadczeń posiadł umiejętność dbania o komfort tego, co czuł. Dzięki temu na tyle skutecznie wyparł ze świadomości potrzebę bliskości ze swoją dziewczyną, że mógł dalej bawić się z kolegami. Moja klientka nie posiada takich umiejętności i dlatego zamieszanie, jakie w niej powstało oraz wywołany tym dyskomfort zmusiły ją do poszukiwania wsparcia.

Na szczęście dla Willa Huntinga w czasie, kiedy zerwał z dziewczyną, był w trakcie przymusowej terapii. Dzięki terapeucie uświadomił sobie, co tak naprawdę spowodowało, że odrzucił jej uczucie. Odkrycie podstępnego działania mechanizmu reakcji obronnych wyzwoliło jego miłość z ciemności nieświadomości. Zaraz po tym, jak nastąpiło to „olśnienie”, zapakował  swoje rzeczy do samochodu i pojechał do ukochanej.

To, co skrywa nasza nieświadomość, a co oddala nas od szczęścia, nie musi mieć swojego źródła w tak jednoznacznie przykrych doświadczeniach, jakie miał bohater filmu „Buntownik z wyboru”. Niekiedy wspomnienia nie wskazują na jakąś nawet najmniejszą traumę w życiu, która zaprogramowałaby mechanizm reakcji obronnych, a jednak coś jest nie tak. Nawet szczegółowa analiza biografii może nie wykazać doświadczeń, które uzasadniałyby dzisiejsze przeszkody na drodze do szczęścia, a jednak…

Pracowałem z klientem, który jednocześnie korzystał z usług  biura zapoznawczego. Miał już za sobą wiele spotkań z paniami zaproponowanymi przez biuro, jednak żadna propozycja nie została sfinalizowana trwałą znajomością.  W pierwszej fazie pracowaliśmy nad postawą i zachowaniem, które podniosłyby atrakcyjność mojego klienta. W czasie naszych rozmów poznawał możliwe zachowania  pań, jak również sposób reakcji na nie, począwszy od pierwszego spotkania po kolejne. Kiedy jednak chciałem skierować jego uwagę na to, co być może skrywa jego nieświadomość i uniemożliwia mu nawiązanie trwałych relacji, zareagował irytacją. Dziś już nie współpracujemy.

Nieświadomość, w której działa również mechanizm reakcji obronnych, poza tym, że ma ogromny wpływ na nasze zachowanie i postawę, na nasze decyzje i wybory, niekiedy wyjątkowo mocno broni swojej przestrzeni. Wynika to z faktu, że obnażanie tego, co nieświadome, potrafi nawet bardzo boleć.  To dlatego Will Hunting niemalże rzucił się z pięściami na swojego terapeutę, kiedy ten skierował jego uwagę na to, co kryje się w nieświadomości. Ja również, na twarzy mojej klientki, kiedy mówi o tym, co się z nią dzieje, widzę cierpienie.

W obliczu zjawiska opisanego wyżej trudno nie zgodzić się z Jungiem, który powiedział: „Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”

Scroll to Top