Czy wiesz, że…..

¨      …w każdym człowieku jest mechanizm psychologiczny, który „pilnuje”, aby racja była po jego stronie ?

Dla wyjaśnienia trzeba dodać, że mechanizm ten u różnych ludzi działa z różną siłą. Niekiedy jest on tak silny, że człowiek z takim mechanizmem w ogóle nie przyjmuje racji innych. Z kolei swoje racje gotów jest bronić za wszelką cenę.

A jak silny ten  mechanizm jest u ciebie ?

¨      …każdy człowiek posiada swój krąg wpływu ?

Krąg wpływu to sfera zagadnień, spraw, na które masz wpływu. Poza nim są sprawy, na które nie masz wpływu.  Przykładem jest sytuacja kiedy twój szef przyszedł do pracy w złym nastroju, wyjątkowo krytycznie odnosi się do ciebie. Jego zachowanie jest poza kręgiem twojego wpływu, ale już to, co możesz w takiej sytuacji zrobić ze sobą, jak możesz zareagować, leży w kręgu twojego wpływu. Zwróć uwagę, jak wielu ludzi absorbują emocjonalnie sprawy, które  są poza ich kręgiem wpływu, ile przy tym tracą energii, wypalają się.

Co znajduje się w twoim kręgu wpływu, a co poza nim ?

¨      …ogromne znaczenie w komunikacji międzyludzkiej  ma aspekt relacyjny ?

Praktycznie każda rozmowa z innymi zawiera składnik treściowy oraz relacyjny. Innymi słowy w rozmowie z innymi przekazujemy jakieś treści, ale również tworzymy klimat wzajemnych relacji. Może być on oparty na sympatii, życzliwości, otwartości na kontakt, lub na  niechęci, czy nawet nienawiści. Kiedy pytasz kogoś o drogę, oczekujesz głównie czytelnej i wiarygodnej informacji, nie koniecznie zwracając uwagę na aspekt relacyjny.  Chociaż kiedy pojawia się życzliwość, uśmiech,  jest ci na pewno miło.   

Kiedy dzielisz się z żoną/mężem swoimi wrażeniami z pracy, to świadomie lub nie, ale zawsze oczekujesz, aby klimat waszych relacji przepełniony był empatią i zrozumieniem. Tak działają nasze mechanizmy psychologiczne, i tego nie zmienimy, chociaż możemy wpływać na to jak jest to dla nas ważne.  Niektórzy udają nawet przed samym sobą, że klimat ich nie interesuje, ale kiedy tylko go zabraknie, to potrafią zrobić awanturę dosłownie za byle co, chociażby za przesoloną zupę, która jeszcze wczoraj im smakowała. Klimat oparty na życzliwości, empatii, zainteresowaniu, tworzy  pomost, dzięki któremu możemy dotrzeć do innych z naszym składnikiem treściowym komunikacji .

A ty, jak budujesz pomost komunikacji  z innymi ? 

¨      …statystycznie rzecz biorąc, większość ludzi bardziej zainteresowana jest mówieniem o sobie, niż słuchaniem innych ?

Bardzo często spotkania towarzyskie, a nawet te służbowe, przypominają walkę o to, kto będzie dłużej na „towarzyskiej scenie”.  Kto dłużej może mówić stojąc przed widownią, której zadaniem jest  słuchanie. Niektórzy przepychają się i niemalże siłą ściągając mówców ze „sceny”. Ich nie interesuje  co inni mają do powiedzenia tylko głównie to, aby móc wyartykułować swoje racje, podkreślić swoje stanowisko, wykazać się erudycją i wiedzą, zabłysnąć swoimi dokonaniami.

Jak bardzo tobie zależy na tym, aby być na scenie towarzyskiej ?

Jakie zachowujesz proporcje pomiędzy słuchaniem i mówieniem w czasie spotkań towarzyskich ?

¨      …w każdym człowieku działa mechanizm, który konfrontuje go z innymi ?

To ewolucja wyposażyła nas w mechanizm, który dba o to, aby zapewnić nam odpowiednie miejsce w grupie. Stąd nieustannie monitoruje on innych, abyśmy  nie wypadali gorzej, a najlepiej byłoby gdybyśmy byli lepsi. Kiedy w wyniku tej konfrontacji okazuje się, że jesteśmy w czymś gorsi, mechanizm ten wywołuje motywację do niezbędnych działań, aby ten niekorzystny stan rzeczy zmienić. Niekiedy mechanizm ten jest tak aktywny, że praktycznie determinuje całe życie człowieka wyznaczając tylko  jeden cel : być najlepszym. A kiedy to się nie udaje „tych lepszych” traktuje niemalże jak wrogów, kieruje pod ich adresem tylko krytyczne uwagi. Stąd niekiedy można usłyszeć :co z tego, że ma pieniądze, kiedy jest głupi jak buc”.  

Jak silny jest ten mechanizm u ciebie ?

 

 

Scroll to Top