Wielki Piątek to dzień refleksji nie tylko dla wierzących.

Co prawda tradycja obchodów Wielkiego Piątku wywodzi się  z  chrześcijaństwa, jednak zawarte w nim przesłanie jest ważne również dla osób niewierzących. Celebrowane w kościołach liturgie na cześć Męki Pańskie pokazują ważny dla każdego człowieka sens bólu i cierpienia.

Każdy człowiek dźwiga w sobie coś, co go uwiera, co utrudnia życie, a niekiedy nawet niszczy je. Coś, co jest źródłem dyskomfortu, a nawet bólu i cierpienia. Ujmując to w symboliczny sposób można powiedzieć, że każdy wierzący i niewierzący dźwiga swój krzyż. Wielki Piątek  odzwierciedla   zwycięstwo nad krzyżem. To dlatego w tym dniu co prawda nie słychać organów i śpiewu wiernych, ale kapłan używa czerwonych, a nie żałobnych szat liturgicznych. Wiadomym bowiem jest, że wkrótce nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycja obchodów Wielki Piątku pokazuje, że w każdym cierpieniu zawarty jest jakiś  sens. Najczęściej, kiedy doznajemy bólu i  cierpienia nie od razu możemy to zrozumieć. Kiedy jednak pozbędziemy się żalu i gniewu niemalże zawsze pojawia się  poczucie sensu. W ten sposób cierpienie  nabiera innego wymiaru, nie jest  za coś, tylko służy czemuś. Przestajemy się go bać i traktujemy jako nieodzowny element życia charakteryzującego się wzrostem.

 

Scroll to Top